Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej

Data: 2018-03-09 Kategoria: Praca w biurze Komentarze: 0
Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej

Statystycznie Polacy zatrudnieni na etat, spędzają około 2 000 godzin w pracy w ciągu roku. To spora ilość czasu, dlatego miejsce pracy biurowej powinno być tak przygotowane, by zapewnić pracownikowi pełen komfort, bezpieczeństwo oraz kreatywność. Odpowiedni dobór urządzeń, mebli i wyposażenia sprawi, że miejsce pracy będzie przyjemniejsze, a ergonomia w biurze – wyższa.

Ergonomiczne biurko – jakie powinno być?

Biurko każdego pracownika powinno być na tyle duże, by swobodnie zmieścił się na nim komputer, akcesoria biurowe oraz niezbędne dokumenty. Pozostałe, z których pracownicy rzadziej korzystają mogą zostać zamieszczone w specjalnym stoliku wielofunkcyjnym. Poniżej mamy przykład zamykanego stolika biurowego firmy Durable.

Konstrukcja biurka powinna umożliwiać swobodne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy oraz ułatwiać posługiwanie się nimi np. miejsce na telefon powinno znajdować się w zasięgu ręki pracownika, a dostęp do dokumentów nie może sprawiać kłopotów i zmuszać do ciągłego poruszania się po biurze. Niestety bardzo ciężko znaleźć modelowe ergonomiczne stanowisko pracy biurowej. Ma to niestety związek z brakiem świadomości jak ważny jest to aspekt, i jak wpływa na kreatywność i wygodę pracownika.

Jak zagospodarować odpowiednio miejsce pod biurkiem?

W typowych biurach, gdzie zazwyczaj pracownicy siedzą praktycznie jeden obok drugiego lub naprzeciwko siebie pojawia się problem z brakiem miejsca pod biurkiem. Problem ten może również wynikać z nieodpowiedniego dostosowania krzesła do swoich potrzeb. Faktem jest jednak, że praca siedząca oraz brak miejsca na odpowiednie położenie nóg może skutkować wieloma dolegliwościami, szczególnie związanymi z kręgosłupem oraz zaburzeniami krążenia obwodowego, a u mężczyzn nawet impotencją. Można jednak temu skutecznie zaradzić stosując pod biurkiem podnóżki ergonomiczne.

Model ten oprócz tego, że spełnia swoją podstawową funkcję, czyli pozwala regulować kąt nachylenia nóg, to dodatkowo posiada wypustki pozwalające zrelaksować zmęczone stopy. Bardziej wymagający pracodawcy mogą wyposażyć miejsca pracy swoich pracowników w ergonomiczne podnóżki energetyzujące ze zmiennym kątem nachylenia oraz specjalnym kształtem, dla poprawienia postawy ciała użytkownika.

Można także pokusić się o podnóżek chłodząco-grzewczy, który idealnie sprawdzi się zarówno w upalne, jak i wyjątkowo zimne dni. Przykładowy podnóżek chłodząco-grzewczy poniżej.

Zachęcamy również do zapoznania się z pełną ofertą podnóżków ergonomicznych marki Fellowes.


Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej – jak umieścić monitor?

Wybór odpowiedniego monitora do pracy to jedno, natomiast o komforcie pracy decyduje także jego odpowiednie ustawienie. By móc wygodnie wykonywać swoją pracę powinien on być usytuowany centralnie, na wprost pracownika, odrobinę poniżej jego linii wzroku oraz w odległości nie mniejszej niż 40 cm. Jeżeli wspomniane normy nie są zachowane możemy do odpowiedniego jego umieszczenia użyć podstawki pod monitor np. marki Fellowes.


PODSTAWA POD MONITOR FELLOWES PREMIUM OFFICE SUITES

Oprócz tego, że model ten umożliwia regulację wysokości podstawy od 10 do 15 cm, to dodatkowo posiada szufladę na dokumenty, antypoślizgowe nóżki zapobiegające przesuwaniu się podstawy oraz wgłębienie na kubek i płyty CD. Co więcej pozwala na schowanie klawiatury lub laptopa pod podstawą. Warto także dobrze doświetlić stanowisko pracy z monitorem. Na rynku dostępnych jest wiele lampek na biurko, które z powodzeniem sprostają naszym pracowniczym oczekiwaniom. Poniżej ciekawa lampka na biurko marki MAUL.

Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej – o klawiaturze i myszce słów kilka

O ergonomicznym stanowisku pracy biurowej podobnie jak ustawienie monitora decyduje również ustawienie klawiatury. Powinna znajdować się ona co najmniej 10 cm od krawędzi biurka i być ułożona naprzeciwko pracownika. Dzięki temu ma on możliwość wygodnie ułożyć ręce do pracy. O ergonomii pracy decyduje także jej usprawnianie i ułatwianie. W tym celu pod myszką komputerową należy zamieścić np. czarną podkładkę pod mysz lub podkładkę ze śladem opony.


PODKŁADKA POD MYSZ FELLOWES ECONOMY

 

Ostatni ze wspomnianych modeli dostosowuje swój kształt w zależności od siły nacisku i ciepła ciała oraz, dzięki zastosowaniu specjalnej struktury, redystrybuje punkty nacisku, łagodząc tym samym podparcie.

Podpórki na krzesło sposobem na wygodną pracę przy biurku

Dobre krzesło biurowe powinno być wyposażone w kilka funkcji tzn. w możliwość regulacji wysokości, regulacji kąta oparcia pleców oraz muszą być obrotowe i mieć podłokietniki oraz kółka. Dla wygody pracownika, jego wydajności oraz w celu zapobiegania ewentualnym bólom kręgosłupa można zastosować podpórki na krzesło. Takie podpórki pod plecy firmy FELLOWES  dopasują się do konturów ciała, zniwelują napięcie mięśni w trakcie wykonywania pracy oraz zwiększą komfort użytkowania krzesła.


Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.