Biurowy savoir-vivre – o czym pamiętać?

Data: 2020-07-06 Kategoria: Praca w biurze Komentarze: 0
Biurowy savoir-vivre – o czym pamiętać?

Savoir-vivre, tłumaczony jako „sztuka życia”, to zbiór zasad opisujących konwenanse społeczne, ogładę i to, jak grzecznie i stosownie zachować się w towarzystwie, zgodnie z panującymi regułami. Warto wiedzieć, że obowiązuje również w biurze. O czym należy pamiętać?

Na dzień dobry – powitanie

Z pewnością w Twojej pracy są osoby na różnych stanowiskach i o różnych płciach. Kto pierwszy powinien wyciągnąć dłoń na powitanie? Zgodnie z savoir-vivre pierwsza wita się osoba będąca na niższym stanowisku, wchodząca do pomieszczenia lub po schodach. Jeśli kobieta i mężczyzna zajmują równorzędne stanowisko, to mężczyzna wita się pierwszy. Warto również pamiętać, że w przypadku osób przełożonych czy wchodzących klientów, najbezpieczniejszą formą będzie „dzień dobry”.

Czas na przerwę, czyli jedzenie w biurze

Z reguły w miejscach pracy są wyznaczone pomieszczenia socjalne do spożywania posiłków i tam powinno się je zjadać. Jeśli jednak nie ma takich miejsc lub z różnych względów nie możesz opuścić swojego biurka, pamiętaj o kilku zasadach:

  • Unikaj potraw o drażniących, intensywnych zapachach.
  • Zapomnij o spożywaniu posiłków w obecności klientów lub przełożonych.
  • Kiedy wiesz, że przy biurku nie ma reguły spożywania posiłków, zapytaj swoich współpracowników, czy nie będzie im przeszkadzać, jeśli zjesz śniadanie przy nich.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – dress code

To oczywiście, że jeśli w Twojej firmie obowiązuje dress code, czyli zasady biurowego ubioru, musisz ich przestrzegać. Jeśli nie, pamiętaj, że warto ubierać się stosownie do zajmowanego stanowiska i miejsca pracy. Na pewno odpadają kuse dekolty, zbyt odkryte ramiona i mini spódniczki. Warto zachować subtelną elegancję, szczególnie jeśli Twoje miejsce pracy odwiedzają również klienci.

Nie jesteś sam, czyli porządek w biurze

Warto także zadbać o porządek – nie tylko na swoim biurku, ale również we wspólnej przestrzeni. Skutecznie pomogą Ci w tym półki na dokumenty, teczki archiwizacyjne, przyborniki na długopisy i ołówki, tablica korkowa. Dzięki nim zachowasz ład w biurze. Poza tym, bez problemu dokumenty znajdą również Twoi współpracownicy (np. podczas Twojego urlopu). Ponadto, w pomieszczeniu powinny znajdować się również kosze na śmieci.





Telefony, telefony…

W każdym biurze codziennie rozbrzmiewają dźwięki telefonów – nie tylko firmowych, ale również prywatnych. W przypadku rozmów służbowych – szczególnie tej wielkiej wagi, warto zachować dozę dyskrecji i nie komentować głośno ich treści – zwłaszcza w obecności osób niepowołanych. Z kolei, swój telefon prywatny warto wyciszyć, by jego dźwięki i powiadomienia nie drażniły innych pracowników. A jeśli musisz już porozmawiać na tematy prywatne, odejdź (jeśli możesz) na chwilę od biurka lub staraj się rozmawiać nie unosząc głosu. A skoro już o rozmowach mowa, pamiętaj, by za bardzo nie uzewnętrzniać się ze swoimi prywatnymi sprawami wśród pracowników. Tak naprawdę, każdy ma swoje problemy i nie zawsze chce wysłuchiwać rozterek innych. Te lepiej rozwiązywać z przyjacielem.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o pracy „po pracy”. Nie dzwoń do swoich współpracowników „po godzinach”, chyba, że rzeczywiście jest to „sprawa życia lub śmierci”. Jeśli każdy będzie się stosował do zasad savoir-vivre’u, z pewnością będzie się w pracy żyło lepiej.

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.