Rodzaje ołówków – jaki rysik wybrać?

Data: 2020-06-26 Kategoria: Akcesoria biurowe Komentarze: 0
Rodzaje ołówków – jaki rysik wybrać?

Kto by pomyślał, że jest tak wiele rodzajów ołówków! Dotąd tę tajemną wiedzę o ich rodzajach i rysikach, mieli wyłącznie wtajemniczeni rysownicy oraz osoby związane z plastyką i architekturą. Czas dowiedzieć się – jakie są rodzaje ołówków i jaki rysik wybrać?

Rodzaje ołówków

Zacznijmy od tego, że ołówki zwykle wykonuje się z grafitu i kaolinu oraz dzieli się pod względem twardości, oznaczając literami H (od hard – twardy) oraz B – miękki (od black – czarny). Między nimi znajdują się ołówki oznaczane HB lub F.


Ołówki HB

Najpopularniejszym rodzajem ołówków, który zapewne i Ty miałeś w ręku, to ołówek oznaczony literą HB. Nie jest bowiem ani twardy ani miękki, tylko taki „pomiędzy”. Modele HB nazywane są ołówkami uniwersalnymi – do pisania i rysowania. Bardzo łatwo się jednak ścierają.


Ołówki twarde

Ołówki twarde oznacza się literką H i cyfrą. Mają w swoim składzie więcej grafitu niż kaolinu. Im model jest twardszy, tym ma wyższe oznaczenie (np. 2H, 4H, 10 H itp.). Najwyższe wskaźniki wyróżniają się jasnym kolorem kreski. Przypominają bardziej pisanie cienkim długopisem aniżeli ołówkiem. Trzeba przyznać, że jednocześnie o wiele mniej się tępią i wolniej zużywają. Najczęściej używane są do rysunków technicznych oraz pomocniczo w szkicowaniu rysunków i konturów – szczególnie tam, gdzie potrzebne są wyjątkowo cienkie i blade linie.


Ołówki miękkie

Ołówki miękkie w swoim składzie mają więcej kaolinu niż grafitu. Oznacza się je literą B i cyfrą. Im wyższa cyfra, tym ołówek jest bardziej miękki. Znakomicie sprawdzają się jako ołówki do rysownia. Można uzyskać dzięki nim różnego rodzaje kontury, cieniowania i nasycenia. Niestety, szybciej się tępią i zużywają. Ze względu na miękkość wyróżnia się skalę B do 9B, a różne oznaczenia mają wpływ na dobór ołówka do konkretnej pracy. I tak:

  • Ołówek B – można nim rysować, choć jest jeszcze na pograniczu ołówka twardego i miękkiego.
  • Ołówek 2B jest najczęściej wybieranym ołówkiem do rysowania. To nim zwykle rozpoczyna się szkice, będące zwiastunem większego rysunku.


  • Ołówki 4B-9B to akcesoria do cieniowanie rysunku. Im chcesz uzyskasz większy kontrast na rysunku, tym bardziej miękkiego ołówka musisz użyć.


Ołówki automatyczne

Dla osób ceniących sobie wygodę, najlepsze będą ołówki automatyczne. Co ciekawe – tutaj również rozróżnia się je pod względem grubości i twardości. Nie wymagają temperowania. Wystarczy tylko wymienić rysik we wkładzie ołówka. Często wzbogacone są z drugiej strony gumką do mazania. Są całkiem estetycznie, zwykle się nie rozmazują. Dzięki specjalnemu automatycznemu przyciskowi, można dozować ilość grafitu, a tym samym zwiększyć jego wydajność i uniknąć łamania się rysika. Ich zaletą jest to, że średnica grafitu jest cały czas niezmienna. Przydadzą się do szybkiego i precyzyjnego szkicowania rysunku, np. gdy chcesz coś komuś zaprezentować.


Rodzaje ołówków to szerokie spektrum możliwości. Warto jednak mieć w zanadrzu każdy z twardości, bo nie wiadomo kiedy Ci się przyda. Kto wie, może pewnego dnia postanowisz zostać rysownikiem?

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.