Jak zadbać o ergonomie miejsca pracy?

Data: 2023-07-05 Komentarze: 0
Jak zadbać o ergonomie miejsca pracy?

Wbrew pozorom prawidłowa organizacja stanowiska pracy w biurze nie należy do najłatwiejszych zadań. Kluczem do sukcesu jest ergonomia, czyli zapewnienie pracownikowi wyposażenia, które umożliwi mu zachowanie prawidłowej postawy ciała i funkcjonalne rozmieszczenie przedmiotów niezbędnych przy wykonywaniu zadań służbowych. Dowiedz się, jak w pięciu krokach zadbać o ergonomię miejsca pracy.

Krok 1.: Zrozum pojęcie ergonomii

Najkrótszą definicją pojęcia ergonomii w biurze jest projektowanie miejsca pracy tak, by zostało ono w jak największym stopniu dopasowane do potrzeb pracowników. Warto dodać, że nie ogranicza się to jedynie do etapu planowania. To również działania zmierzające do idealnego dopasowania się środowiska pracy dla korzystających z niego osób, co ostatecznie przekłada się na wzrost wydajności pracowników.

To właśnie zapewnienie jak najwyższej jakości pracy określa się, jako główny cel ergonomii biurowej. Wśród wielu kluczowych aspektów znajduje się m.in. prawidłowe rozmieszczenie stanowisk pracy względem innych osób. Chodzi tu nie tylko o biurka we wspólnym pomieszczeniu, ale również łatwą dostępność sprzętu, z którego korzystają wszyscy pracownicy.

Krok 2.: Zrozum ryzyko wystąpienia urazów

Źle zorganizowane stanowisko pracy skutkuje urazami. Nie pojawiają się one z dnia na dzień, ale są bardzo bolesne i mogą skutkować długotrwałym leczeniem, co wiąże się z okresową absencją pracownika. Najczęściej są to schorzenia związane z zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi, a ich objawami mogą być uszkodzenia m.in. mięśni, nerwów, tkanek miękkich i ścięgien. Przyczyną tych dolegliwości jest przede wszystkim niewygodna postawa ciała, częste kombinacje z pozycją oraz wysokość fotela nieodpowiednio dopasowana względem biurka.

Krok 3.: Sprawdź potencjalne zagrożenia w swoim biurze

Poświęć czas na obserwację i samodzielną weryfikację niedociągnięć w wyposażeniu biura. To właśnie one utrudniają codzienną pracę i sprawiają, że firma nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Jeśli więc zauważasz związany z tym problem, musisz skupić się na jego źródle. Przeprowadź ergonomiczną ocenę ryzyka, zidentyfikuj zagrożenie, udokumentuj je i szukaj sposobów na zapobieganie im. Jak prezentuje się to w praktyce? Jeśli zauważasz, że pracownicy robią częste przerwy w pracy przy komputerze, znajdź tego przyczynę. Być może szybko męczą się im oczy, a rozwiązaniem będzie doświetlenie stanowiska pracy.

Krok 4.: Dostosuj miejsce pracy do ogólnych standardów.

Zanim zabierzesz się za zmiany w miejscu pracy, zapoznaj się z opracowanymi przez specjalistów standardami ergonomii. To powszechnie znane i uznawane za oczywiste punkty, które mimo to nie zawsze są przestrzegane. Zwróć uwagę, czy krzesła dają siedzącym na nim osobom możliwość swobodnego dotykania stopami do podłoża oraz oparcia pleców. Dużym wsparciem mogą okazać się tu różnego rodzaju podnóżki i podparcia.

Krok 5.: Dobierz odpowiednie wyposażenie

Współczesny rynek oferuje szeroką gamę akcesoriów i sprzętów biurowych. W bogatych ofertach łatwo stracić rozeznanie, które z propozycji rzeczywiście poprawią komfort oraz efektywność pracy. Wybierając krzesło, warto zwrócić uwagę, czy ma ono możliwość regulacji wysokości siedziska, przechylenia oparcia do tyłu i przodu wraz z kontrolą jego napięcia, a także podparcie lędźwi. Upewnij się, że biurko ma optymalną wysokość i powierzchnię odpowiednią do pracy. Dobra klawiatura to taka, która leży na płasko i ma funkcję ustawienia pod kątem. Doposaż ją podstawką pod nadgarstek, która umożliwi utrzymanie optymalnej wysokości dłoni. Monitor do pracy powinien mieć możliwość regulacji jasności i kontrastu oraz nachylenia.

Teraz już wiesz na temat tego, jak zadbać o ergonomię w biurze. Jesteśmy przekonani, że wcielenie tych zasad w życie pozwoli Ci wpłynąć na efektywność pracowników!

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.