Rodzaje zeszytów – które wybrać dla dziecka?

Data: 2020-08-21 Kategoria: Artykuły szkolne Komentarze: 0
Rodzaje zeszytów – które wybrać dla dziecka?

Co przychodzi Ci na myśl, słysząc słowo zeszyt? Z pewnością masz przed oczyma ten kajet, w którym najczęściej pisałeś będąc w szkole. Jeśli Twoje dziecko rozpoczyna edukację (lub ją kontynuuje), warto zastanowić się ile i jakie zeszyty będę mu potrzebne. Podpowiadamy!

Zeszyty dla dziecka – ile kartek? W oprawie sztywnej czy miękkiej?

Liczba kartek w zeszycie będzie różnić się w zależności od wieku Twojego dziecka. W przypadku szkół podstawowych, w klasach 1-3 zwykle wystarczą zeszyty 16-32 kartkowe, formatu A5. Uczniowie starszych klas podstawówki będą pisać więcej, więc przydadzą się zeszyty powyżej 32 kartek (zwykle 60- lub 96-kartkowe). To samo dotyczy uczniów szkół ponadpodstawowych. Tutaj często lubiane są także zeszyty o formacie A4, które sprawdzają się do przedmiotów maturalnych i rozszerzonej matematyki czy fizyki, wymagającej rozpisania mnóstwa działań. Sztywna oprawa na pewno będzie bardziej wytrzymała.



Rodzaje zeszytów dla dziecka do szkoły

Zwykle wyróżnia się zeszyty ze względu na sposób nadruku lub przedmiot, do którego zostały przeznaczone:

  • W kratkę – to najpopularniejszy model zeszytu, najbardziej uniwersalny. Przyda się do szeroko rozumianych przedmiotów ścisłych, tj. matematyki, przyrody, fizyki czy chemii.
  • W linię – głównie do przedmiotów humanistycznych. Dla uczniów klas najmłodszych, rozpoczynających przygodę z kaligrafią – najlepsze będą zeszyty w „trzy linie”, dla starszych zeszyty w linie o szerokości co 9 mm.
  • Gładkie – zeszyty bez nadruku, do rysowania, szkicowania i robienia notatek.
  • Milimetrowe – z nadrukiem milimetrowym, przeznaczone zwłaszcza do rysunków technicznych i tworzenia wykresów funkcji.
  • Do nut – przydatne w szkołach muzycznych oraz szkołach podstawowych do nauki czytania i pisania nut, lekcji muzyki.
  • Do religii – często z dodatkowymi nadrukami graficznymi, przeznaczone przede wszystkim na lekcje religii w szkołach.
  • Papierów kolorowych – przydatny szczególnie do prac plastycznych i technicznych.



Na co zwracać uwagę kupując zeszyty do szkoły dla dziecka?

Warto, by zeszyt był dobrze zszyty, by kartki nie odpadały – jest to istotne szczególnie w młodszych klasach, gdzie dzieci nie zawsze przykładają uwagę do dbałości o swoje szkolne akcesoria. Warto, by na okładce lub w środku było miejsce na czytelne napisanie imienia i nazwiska. Jeśli go nie ma, umieść na nich nalepki. Przydatne – szczególnie w starszych klasach – są zeszyty na spiralce, tzw. kołozeszyty. Szybciej przewija się w nich kartki, tym samym łatwiej się z nich uczyć. Praktyczne, zwłaszcza dla roztargnionych są zeszyty, na których okładce jest już umieszczona nazwa przedmiotu lub będą się one wyróżniać. Dzięki temu Twoje dziecko z łatwością sięgnie po właściwy zeszyt i nie pomyli go omyłkowo tak jak w przypadku identycznych okładek do wszystkich przedmiotów.


Ile zeszytów potrzeba do szkoły?

To ile zeszytów potrzeba, zależy od liczby przedmiotów. Z pewnością warto zapytać w szkole o rozpiskę podręczników oraz wyprawki szkolnej. Z niej dowiesz się istotnych informacji tj. liczba przedmiotów i niezbędne akcesoria. Warto zaopatrzyć się w 2-3 sztuki więcej, które posłużą jako zapas lub brudnopis, z którego Twoje dziecko będzie mogło korzystać w szkole.

Jak widać zeszytów jest co nie miara, wybierz idealny zestaw dla siebie lub swoich dzieci.

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.