Jak stworzyć patchworkowe dzieło?

Data: 2021-02-12 Kategoria: Artykuły szkolne Komentarze: 0
Jak stworzyć patchworkowe dzieło?

Patchwork tłumaczy się jako „składanie z kawałków”, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują, lecz po złożeniu tworzą oryginalną, harmonijną całość. Najczęściej techniką patchworkową wykonuje się koce, pledy, tapicerkę mebli, odzież, serwety, maty, bieżniki, torby, rękawice kuchenne czy łapki do garnków i inne niepowtarzalne rzeczy. Jak zatem stworzyć patchworkowe dzieło?

Z czego składa się patchwork?

Łączenie wielu materiałów dla niektórych bywa nie lada sztuką, a patchworkowe dzieła na ogół składają się z trzech warstw:

  1. Spodu, czyli podstawy, zwykle będącego materiałem w uniwersalnym i neutralnym kolorze, do którego z łatwością będzie można dopasować pozostałe warstwy;
  2. Wypełnienia, które wielu patchworkowym ubraniom, meblom czy przedmiotom nada miękkość i objętość;
  3. Topu, czyli wierzchu, będącego głównym znakiem rozpoznawczym patchworkowym dzieł – mozaiki składającej się z materiałów o różnych fakturach, kolorach czy wzorach.

Patchworkowe dzieło = nieograniczone możliwości

Tak naprawdę nie ma jasnych zasad, w jaki sposób stworzyć patchworkowe dzieło. Zwykle jest to kwestia indywidualna, a pomysłów na łączenie materiałów, ich faktur i deseni jest tak naprawdę wiele, a tym, co może je ograniczyć, jest w zasadzie wyłącznie wyobraźnia. Warto puścić jej wodze i dać się ponieść swojej fantazji w przypadku łączenia różnych materiałów. Dzięki temu możesz wykorzystać nawet niewielkie skrawki materiału. Patchwork to modna dzisiaj technika w duchu „zero waste”, dzięki której nic się nie zmarnuje, a materiałom nada się nowe życie.

Co przyda się do patchworkowego dzieła?

Przydadzą się różne skrawki materiałów o rozmaitych fakturach, deseniach czy kolorach oraz akcesoria jak guziki, przypinki i inne ozdobne elementy, którymi chcesz przyozdobić swoje dzieło i nadać mu oryginalność. W samym zszywaniu pomocne będą igły, kolorowe nici, sznurek, ostre nożyczki. Możesz również wykorzystać maszynę do szycia. Patchwork warto na koniec podpisać, by podkreślić jego oryginalność i ręczne stworzenie – zwłaszcza jeśli ma być to rzecz na prezent. Przyda się do tego np. niezmywalny marker.
Formą patchworka jest kolaż. Możesz stworzyć go przy pomocy starych zdjęć, gazet, czy kolorowych papierów.

Patchwork, czyli jak to wszystko się zaczęło?

Warto dodać również wzmiankę na temat powstania sztuki patchworku, która w rzeczywistości narodziła się przypadkiem. Mówi się, że w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii trudnodostępne tkaniny były nieosiągalne dla najuboższych. Nie ustawała jednak potrzeba zapewnienia ciepła, w związku z czym w gospodarstwach domowych gromadziło się pozostałe skrawki materiałów, by wraz z owczą wełną tworzyć z nich kołdry czy ciepłą odzież. Tak też powstała technika pikowania i patchworkowe dzieła sztuki, których w późniejszych latach nie brakowało również na dworach królów i szlachty.

Patchworkowe dzieła wbrew pozorom wcale nie są tak trudne do stworzenia. Wystarczy odrobina wyobraźni, skrawki materiału, by rozpocząć przygodę z patchworkiem. Możesz również poćwiczyć za pomocą różnych wyklejanek i wycinanek. Dobrym pomysłem na samodzielny relaks lub wspólnie spędzony czas (np. z dziećmi) jest tworzenie wyklejanek. Wykorzystaj do tego stare gazety i czasopisma (a może nawet rodzinne zdjęcia), klej, nożyczki i kolorowe kartki papieru, by stworzyć własne dzieła sztuki.

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.