Jak odzyskać zalaminowany dokument?

Data: 2018-03-15 Kategoria: Akcesoria biurowe Komentarze: 0
Jak odzyskać zalaminowany dokument?

Mimo że obecnie żyjemy w czasach, w których mamy możliwość użycia wielu nośników informacji – komputery, dyski twarde, dyski przenośne, to jednak nadal najchętniej korzystamy z papieru. Niestety nie należy on do zbytnio wytrzymałych materiałów. Można jednak dzięki procesowi laminowania zwiększyć jego odporność na czynniki zewnętrzne – dotyczy to zarówno wydruków, fotografii, jak i zwykłych zapisanych kartek. Laminowanie papieru to doskonałe rozwiązanie chroniące przed fałszerstwem dokumentów lub niechcianymi zapiskami. Co jednak w sytuacji, kiedy musimy nanieść zmiany? Jak odzyskać zalaminowany dokument?

Czym jest laminowanie dokumentów?

Laminowanie dokumentów to nic innego jak proces zabezpieczenia kartek papieru przed zabrudzeniami, wodą, promieniowaniem UV i środkami chemicznymi. Dodatkowo dzięki niemu dokument zyskuje elastyczność oraz jest odporny na zagniecenia i rozdarcia. Laminowanie papieru jest także doskonałym sposobem na zabezpieczenie dokumentu przed fałszerstwem lub niechcianym uzupełnianiem jego treści. Laminować możemy praktycznie wszystko – od gwarancji na dany sprzęt i rachunków, poprzez wszelkiego rodzaju dokumenty, skończywszy na szkolnych mapach. W celu zalaminowania stosuje się błyszczącą lub matową folię, co w efekcie upiększa wizualnie papier.

Metody laminowania dokumentu

Zanim wyjaśnimy jak odzyskać zalaminowany dokument powinniśmy najpierw wspomnieć o materiałach i metodach, które możemy wykorzystać w celu zalaminowania dokumentu. W warunkach biurowych jest to oczywiście znacznie prostsze. Po pierwsze możemy zastosować folię samolamilacyjną. Produkt ten umożliwia również zabezpieczenie papieru w niestandardowym rozmiarze np. A4. Okładka samolaminująca Durable pozwala zalaminować dowody osobiste, wizytówki, zdjęcia do formatu A6 i to bez konieczności skorzystania z laminarki.


Drugą możliwością aby zalaminować papier jest użycie laminatora. W urządzeniu tym należy odpowiednio ułożyć arkusz folii lamilacyjnej w przeznaczonym do tego miejscu. Następnie włożyć zgrzaną stroną w szczelinę laminatora i odebrać z drugiej strony urządzenia. Dla przykładu tak funkcjonuje laminator LEITZ ILAM lub LEITZ ILAM TOUCH.


Niektóre laminatory takie jak laminator Fellowes Cosmic 2 mają dwie możliwości laminacji dokumentu – zarówno na gorąco, jak i na zimno.


Jak odzyskać zalaminowany dokument – kilka rodzajów folii do laminowania

Aby użyć laminatora konieczne jest zastosowanie wspomnianych już foli do laminowania. Mogą one być standardowe – do typowych zastosowań domowych, szkolnych lub biurowych. Folia laminacyjna Opus nadaje dodatkowego połysku dokumentom lub zdjęciom, ulepszając ich kolorystykę oraz zapewniając sztywność papieru.

Folie mogą być również matowe. Na tego typu materiale można zapisywać dodatkowe rzeczy bez strachu, że nie będziemy mogli ich wymazać. Niektóre spośród matowych foli do laminowania mogą być zwijane w rulon, oznacza to, że dokument pozostaje miękki nawet po poddaniu procesowi laminacji.

Na rynku dostępne są także folie, a raczej okładki samolaminujące. Do ich użycia nie jest wymagane posiadania laminatora, wystarczy, że przykleimy dokument w odpowiednim miejscu. Dla przykładu tak właśnie działa okładka Durable.

Jeśli mamy do zalaminowania w biurze sporą ilość długich dokumentów warto skorzystać z foli na rolce. Niestety tego rodzaju materiału możemy użyć tylko i wyłącznie jeśli posiadamy laminator rolowy.

Czy szukając odpowiedzi na pytanie jak odzyskać zalaminowany dokument możemy znaleźć taki materiał lub urządzenie, które nam w tym pomoże? Otóż niektóre folie do laminowania mają możliwość odzyskania dokumentu. Jeśli zaistnieje zatem sytuacja, w której musimy dokonać zmian, wystarczy odciąć krawędź folii i wyciągnąć jej zawartość. Tego rodzaju folie z powodzeniem stosowane są zarówno w warunkach biurowych, jak i domowych.

Jak odzyskać zalaminowany dokument domowym sposobem?

Metodę na odzyskanie zalaminowanego dokumentu, o której teraz wspomnimy lepiej zastosować w przestrzeni domowej. Będziemy na pewno potrzebowali żelazka parowego i ręcznika. W pierwszej kolejności umieszczamy ręcznik na zalaminowanym dokumencie. Następnie wykonujemy na nim taki ruch jakbyśmy go zwyczajnie prasowali. Ważne jest to, by powierzchnia była gładka, nie możemy dopuścić do sytuacji, w której ręcznik zacznie się rolować. Ciepło spowoduje, że plastik rozklei się i będzie można zdjąć go z dokumentu bez uszkadzania go.

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.