Jak zmyć marker permanentny? Poznaj niezawodne sposoby

Data: 2022-05-31 Komentarze: 0
Jak zmyć marker permanentny? Poznaj niezawodne sposoby

Marker permanentny na stałe zagościł w domach, szkołach i miejscach pracy. Ten wspaniały artykuł biurowy służy nie tylko do zaznaczania, podkreślania, ale również malowania i pisania. Jego użytkowanie jest niezwykle proste, jednak zdarza się, iż bardzo łatwo można się nim zabrudzić. W tym artykule podpowiadamy, jak zmyć marker permanentny.

Brudzący marker permanentny

Mimo wielu zalet, marker permanentny może przysporzyć problemów w użytkowaniu ze względu na jego nieprzyjemną cechę fabryczną – bardzo łatwo jest się nim pobrudzić. Jego tusz bowiem plamić może odzież, skórę, elementy wyposażenia oraz meble. Późniejsze zmycie ze względu na właściwości chemiczne bywa bardzo utrudnione. Najczęściej do zabrudzeń dochodzi w wyniku żywiołowego użytkowania np. przez dzieci bądź nieprawidłowego zabezpieczenia. Tego typu sytuacji najlepiej unikać, ale jeśli wystąpi zabrudzenie, nie jesteś skazany na porażkę! Wystarczy, że skorzystasz z jednej z metod wywabiania plam.

Zmywanie markera permanentnego ze skóry

Mazakiem permanentnym mogą pobrudzić skórę zarówno dzieci, jak i magazynierzy czy bibliotekarze. Pigment zawarty w tuszu na szczęście nie wiąże się zbyt dobrze z naszą skórą i nie utrzymuje się na niej zbyt długo. Najczęściej znika sam wskutek tarcia oraz całodziennych aktywności. Jeśli chcemy go wywabić szybciej, wystarczy jedynie ciepła woda i mydło oraz kilka minut szorowania. Najlepiej, jeżeli użyjemy hipoalergicznego mydła szarego, które nie powoduje odczynów żadnego typu skóry. Aby jednak nie narazić miejsc delikatnych na podrażnienie, warto użyć np. spirytusu salicylowego do nieinwazyjnego i bezbolesnego zmycia plam. Do szorowania możemy użyć szczotki z miękkim włosiem lub szmatek z mikro fibry. Niewskazane będą gąbki druciane oraz sztywne szczoteczki.

Zmywanie markera permanentnego z plastiku i ubrań

Dużo większe szkody marker permanentny może wyrządzić plamiąc ubrania lub plastik. Z tego typu powierzchni nie schodzi on tak łatwo i wymagane będzie gruntowniejsze czyszczenie. Najlepszy będzie oczywiście spirytus etylenowy oraz późniejsze czyszczenie letnią wodą z mydłem. W przypadku ubrań należy unikać tarcia, gdyż w ten sposób plama może się utrwalić. Z większości plastików tusz z mazaków permanentnych powinien sam schodzić, gdyż ich powierzchnia z reguły jest śliska oraz pozbawiony porów, w które mógłby wniknąć.

Zmywanie markera permanentnego z mebli

O ile w przypadku stalowych regałów magazynowych tusz markera permanentnego można po prostu zetrzeć, o tyle w przypadku mebli drewnianych czeka nas nieco więcej pracy. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, iż drewno jest bardzo delikatne i nie można go potraktować żadnego rodzaju alkoholem. Należy użyć mniej inwazyjnych środków czyszczących pochodzenia naturalnego np. soku z cytryny. Dobry efekt uzyskamy również za pomocą mieszanki octu i sody bądź mleka. Mebli, zwłaszcza laminowanych lub lakierowanych, nie można trzeć ani czyścić zbyt mocno ich powierzchni. Środek czyszczący musi działać sam, a naszym zadaniem będzie jedynie jego zmycie.

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.