Jak bezpiecznie przechowywać pliki elektroniczne – poradnik

Data: 2019-10-07 Komentarze: 0
Jak bezpiecznie przechowywać pliki elektroniczne – poradnik

Bezpieczeństwo plików jest obecnie palącym tematem dla większości z nas. Problem przechowywania ważnych danych dotyczy nie tylko firm zajmujących się tworzeniem treści elektronicznych, lecz również zwykłych ludzi, którzy nie wiedzą, gdzie trzymać np. własne zdjęcia. Możliwości na przechowywanie plików mamy kilka, a ich wybór zależy głównie od naszych indywidualnych predyspozycji. 

Chmura

Chmura to nic innego jak fragment serwera, który wielkie firmy udostępniają osobom prywatnym oraz przedsiębiorstwom. W zależności od tego, jaką usługę wybierzemy – stopień dostępności jest inny. Najczęściej używaną formą przechowywania plików w chmurze jest wejście z poziomu konta w Google, które obecnie posiada każdy użytkownik telefonu. Tam usługa ta nazywana jest Dyskiem Google. Największą zaletą przechowywania plików w chmurze jest wysoki poziom ich bezpieczeństwa oraz wygoda i komfort korzystania z nich. Do wad należy zaś fakt, iż musimy mieć stały dostęp do Internetu, jeśli chcemy np. odtwarzać te pliki bądź pracować na nich. Wiele jednak zależy od tego, kto i na jakim poziomie świadczy usługę przechowywania plików.

Nośniki fizyczne

Nośników fizycznych, na których możemy przechowywać pliki, jest obecnie bardzo wiele. Najstarsze z nich – płyty CD i DVD – wychodzą powoli z użytku ze względu na niewielką ilość miejsca, które można zapełnić danymi oraz fakt, że są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei płyty Blu-Ray nigdy nie przyjęły się jako nośnik, na którym można przechowywać dane inne niż filmy. Na rynku nadal doskonale utrzymuje się pamięć USB – pendrive (np. pamięć USB 32GB Kingston DataTraveler 100 G3), którą najczęściej wybierają osoby prywatne do celów osobistych oraz dyski zewnętrzne wykorzystywane zarówno w firmach, jak i domach do pracy. Pendrive’y funkcjonują najczęściej w drukarniach, u fotografów, a także w szkołach w kontekście niewielkich plików, takich jak np. zdjęcia, filmy bądź dokumenty tekstowe. Dyski zewnętrzne zaś wykorzystywane są głównie do pracy na dużych plikach. Z tego względu ich przepustowość i pojemność musi być o wiele większa. Koszt wszystkich tych urządzeń jest niewielki, jednak należy się nimi dobrze obsługiwać, gdyż w przypadku uszkodzeń bardzo trudno odzyskać pliki.


Przechowywanie plików na komputerach

Niektóre osoby preferują przechowywanie plików na dyskach twardych komputerów rozsianych w różnych miejscach. Część danych przechowywana jest wówczas na laptopie, część na komputerze stacjonarny, a jeszcze inne np. na telefonie. Wadą takiego podejścia jest chaos i utrudnione korzystanie z poszczególnych plików w tym samym czasie. Co więcej, obsługiwanie w ten sposób plików i tak wymaga posiadania pamięci przenośnej. Zaletą takiego podejścia jest jednak pewien stopień stabilności bezpieczeństwa plików oraz dość duże możliwości ich konwertowania. Z komputera można bowiem plik przesłać na inne urządzenie, udostępnić go w innej formie bądź rozczłonkować go. 

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.