Podnóżki, podpórki pod plecy, podkładki pod mysz z poduszką, fotel z regulacją wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia oraz z podłokietnikami – wszystko to wpływa na zwiększenie komfortu pracy. Ergonomia stanowiska pracy z komputerem to sposób na to, aby zapobiec nadmiernemu obciążaniu układu mięśniowo-szkieletowego i wzroku. Dobrze czujący się pracownik jest wydajniejszy, co przekłada się na niższe koszty pracy i większe zyski dla pracodawcy. Jak zatem zadbać o wygodę pracowników, aby lepiej wykonywali oni powierzone im obowiązki?
Dobrze zorganizowane stanowisko pracy to sposób na uniknięcie bólu kręgosłupa, zespołu cieśni nadgarstka czy problemów ze wzrokiem. Powinno ono być dostosowane do możliwości psychofizycznych pracownika. Przekłada się to zarówno na lepsze zdrowie i samopoczucie, jak również na efektywność wykonywanych zadań i satysfakcję z pracy. Firma dbająca o potrzeby swojego pracownika może liczyć na to, że będzie się on bardziej starał, co oczywiście będzie miało bezpośredni wpływ na jej budżet. W przypadku pracowników biurowych należy zadbać o to, aby krzesła były wygodne i zapewniały swobodę ruchów oraz umożliwiały regulację wysokości siedziska, (pozwoli to na oparcie stóp na podłodze), wysokości oparcia i regulację jego pochylenia. Ponadto krzesło powinno być wyposażone w podłokietniki, wyprofilowane siedzisko i oparcie dostosowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Zaleca się również wyposażyć stanowisko pracy w podnóżki, aby możliwe było położenie na nim stóp na płasko.
Wysokość biurka, krzesła i podłokietników powinny być tak dobrane, aby podczas pisania na klawiaturze ręce tworzyły kąt prosty, co odciąży stawy i mięśnie. Ponadto biurko powinno być wystraczająco szerokie i głębokie, aby możliwe było ustawienie na nim niezbędnych do pracy urządzeń oraz dodatkowych elementów wyposażenia danego stanowiska. Wszystkie najważniejsze sprzęty powinny znajdować się w zasięgu ręki.
Niezwykle ważną kwestią jest prawidłowe ustawienie monitora na biurku. Zaleca się, aby znajdował się on w odległości 40-75 cm od oczu, a kąt obserwacji ekranu wynosił 20-50° – monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku. Dzięki temu zarówno oczy, jak i kark nie będą nadmiernie obciążane. Konieczne jest również zadbanie o odpowiednią temperaturę w miejscu pracy. Za komfortową uznaje się 20-22 st. C. Kluczowy jest dostęp do naturalnego oświetlenia. Należy jednak uważać na to, aby przypadkiem refleksy świetlne nie padały na monitor, co ma negatywny wpływ na narząd wzroku. Zaleca się również zakup nowoczesnych monitorów LED czy LCD, które są bardziej przyjazne dla oczu. W celu odciążenia nadgarstków zaleca się zakup żelowych podkładek pod mysz. W celu zapewnienia pracownikom ergonomicznych stanowisk pracy warto przejrzeć bogatą ofertę sklepu Pasaż Biurowy.
Kategorie:
Ze względu na wygodę obsługi porównywarka produktów nie jest dostępna dla urządzeń przenośnych o niewielkich rozmiarach ekranu. Prosimy o korzystanie z porównywarki na większych ekranach - laptopach i komputerach stacjonarnych.