Jaki kalkulator biurowy?

23 maja 2018

Od wielu lat niezastąpiona pomoc, szczególnie ułatwiająca pracę w księgowości lub w rachunkowości, a także na wielu egzaminach w szkole – kalkulator, bo o nim mowa, to must have każdego, kto na co dzień boryka się z trudnymi wyliczeniami. Na rynku możemy spotkać naprawdę szeroki wybór kalkulatorów od elektronicznych poprzez proste, kompaktowe, skończywszy na bardziej zaawansowanych urządzeniach. Jak więc dokonać właściwego wyboru?

Jaki kalkulator biurowy wybrać – podstawowe modele

Kalkulatory najprościej można podzielić na szkolne oraz inżynieryjne. Kalkulatory naukowe szkolne wykorzystywane są głównie do prostych wyliczeń. Sprawdzają się na lekcji matematyki w szkole podstawowej oraz średniej. To również niezastąpiona pomoc w domu. Zawsze znajdzie się coś co wymaga wyliczeń np. comiesięczne domowe wydatki. Z użyciem kalkulatora prostego takiego jak Casio HL-815 L skomplikowane wyliczenia staną się znacznie prostsze! Kalkulator Casio HL-815 L wyposażony został w 10 pozycyjny wyświetlacz i posiada funkcję obliczeń pierwiastkowych, procentowych oraz kwadratowych. To w zupełności wystarczy, by wykonać prawidłowe rachunki matematyczne w szkole lub w domu.

Kalkulatpr CASIO HL-815 L

CASIO HL-815 L

Drugi rodzaj kalkulatorów, czyli naukowy inżynieryjny to modele o bardziej skomplikowanych i zaawansowanych funkcjach matematycznych. Nadają się do pracy w księgowości, biurach rachunkowych oraz na studiach matematycznych. Jakie opcje posiada kalkulator inżynieryjny? Niech za przykład posłuży nam kalkulator CITIZEN CCC-112RD. Po pierwsze cechuje go duży 12-cyfrowy i jednowierszowy wyświetlacz. Po drugie posiada wbudowany przycisk zmiany znaku, podwójnego zera oraz trzy przyciski pamięci. Oprócz tego wyposażony jest w funkcję pierwiastka kwadratowego, obliczania procentów, obliczania podatków, szybkiej konwersji walut przy użyciu programowalnego kursu wymiany, sumy łącznej oraz zaokrąglania obliczeń w górę lub w dół. Dla jeszcze większego komfortu użytkownika kalkulator ten umożliwia przeglądanie i poprawianie poprzednich wpisów. Dzięki funkcji koszt-sprzedaż-marża, możemy obliczyć brakującą wartość przy znanej cenie sprzedaży, cenie kosztu lub marży. Dzięki tej opcji kalkulator tego rodzaju staje się doskonałą pomocą w codziennej pracy sprzedawców.

KALKULATOR CITIZEN CCC-112RD BURGUNDOWY

Kalkulator CITIZEN CCC-112RD

Inne rodzaje kalkulatorów biurowych

Poza kalkulatorami naukowymi szkolnymi i kalkulatorami naukowymi inżynieryjnymi na rynku dostępne są także kalkulatory specjalne. Zaliczymy do nich wersje programowalne, graficzne oraz specjalizowane. Kalkulatory programowalne umożliwiają zapisanie programu, a także wykonanie obliczeń. Kalkulatory specjalizowane dostosowane są do określonego zawodu lub dziedziny. Charakteryzują się specjalną konstrukcją oraz wysokimi standardami technicznymi, do których można zaliczyć np. wodoodporność. Kalkulatory graficzne wyposażone zostały w duży wyświetlacz, umożliwiający zobaczenie obliczanej funkcji matematycznej. Tutaj doskonałym przykładem jest model Casio FX-570 ES plus. Kalkulator ten nie tylko posiada 417 funkcji w tym m.in. rozwiązywanie równań, konwersacja 20 jednostek, liczby zespolone, funkcja CALC, 40 stałych naukowych oraz funkcja obliczeń pierwiastkowych i kwadratowych, gdyż został także wyposażony w 4 liniowy wyświetlacz punktowy, z funkcją naturalnego zapisu na wyświetlaczu. To naprawdę solidny partner, który pomoże każdemu matematykowi i księgowemu dosłownie każdego dnia.

KALKULATOR CASIO FX-570ES PLUS pasażbiurowy

Kalkulator CASIO FX-570ES PLUS

Jaki kalkulator biurowy wybrać – wersje z wbudowaną drukarką

O tym, czy rozmaite obliczenia staną się dla nas łatwością decyduje odpowiednie dobranie kalkulatora. Jeżeli zależy nam na tym, by wyliczenia zostały wydrukowane warto wziąć to pod uwagę w trakcie zakupu kalkulatora. W ofercie producentów bowiem dostępne są kalkulatory z możliwością drukowania dokonanych obliczeń – przykładowo Citizen 350 DPA. Nie tylko umożliwia on wykonywanie skomplikowanych wyliczeń takich jak obliczanie pierwiastka kwadratowego, konwersja walut, czy zasada pełnych kosztów, ale i gwarantuje szybkie drukowanie wyników.

Kalkulator CITIZEN 350DPA z drukarką - Pasaż Biurowy

Kalkulator CITIZEN 350DPA z drukarką

Jaki kalkulator prosty wybrać – co jeszcze jest ważne?

Przed dokonaniem zakupu kalkulatora oprócz wyżej wymienionych możliwości upewnijmy się czy kalkulator posiada solidną obudowę. Ważny jest także rodzaj zasilania. Możemy wybrać wersję z zasilaniem bateryjnym lub słonecznym. Niektóre kalkulatory posiadają jedną i drugą opcję. Ważna jest także ilość dostępnej pamięci, możliwość programowania, wielkość wyświetlacza (duży kalkulator zazwyczaj jest wygodniejszy) oraz przystępnie napisana instrukcja obsługi.

Jeden komentarz

  • Pingback:

    Jakie funkcje mają profesjonalne kalkulatory? - ACD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *