Tygodniowe planowanie pracy – czy i jak je wykonać?

4 czerwca 2021

Zachowanie zdrowego balansu pomiędzy pracą a czasem wolnym, obowiązkami służbowymi a rodziną jest bardzo ważne, niezależnie od pełnionego przez nas stanowiska czy charakteru naszej pracy. Najlepiej w tym celu stworzyć harmonogram prac, które są przed nami. W ten sposób rozłożony projekt bądź kampania będą o wiele łatwiejsze do ogarnięcia pod względem obowiązków oraz podziału uwagi. Oto kilka naszych propozycji na uporządkowanie swojej pracy.

Podziel obowiązki na osi czasowej

Większość firm i zakładów pracy realizuje projekty i przedsięwzięcia w skali tygodniowej bądź dziennej. Nawet jeśli jakaś kampania bądź przedsięwzięcie trwa dłużej np. przez kilka miesięcy to jest ona podzielona na etapy. Te zaś mają obowiązujące terminy, których należy dopełnić. Sposób podziału pracy ma szczególne znaczenie w przypadku menadżerów oraz liderów grup, bo to od ich wiedzy i doświadczenia zależy wydajność oraz jakość prac. Najlepiej, jeżeli każdy tydzień będzie rozpoczynał się od wspólnego spotkania z podwładnymi bądź współpracownikami i wyznaczenia określonych celów. Następnie powinien odbyć się podział obowiązków oraz ustalenie terminów, które należy dopełnić. Ważne jednak, aby nie zbiegały się one w jednym dniu np. w piątek.

Działaj i wyciągaj wnioski

W celu usprawnienia pracy powinniśmy przede wszystkim działać oraz wyciągać wnioski z osiągniętych celów. Dobrym pomysłem jest stworzenie checklisty, na którą będziemy nanosić kolejne zrealizowane zadania. W ten sposób będziemy mieli wgląd w całość prac już wykonanych i będziemy w stanie zaplanować kolejne kroki na przyszłe dni i tygodnie. Ważne, aby checklista była wypełniana systematycznie, dlatego najlepiej objąć ją dozorem za sprawą osoby kompetentnej. Co jakiś czas warto robić zebrania zespołów lub działów, aby przedyskutować zadania, które zostały wykonane. Należy położyć wówczas nacisk na informacje zwrotne odnośnie poziomu trudności obowiązków, specyfiki pracy oraz osobistych doświadczeń poszczególnych pracowników. Checklista może mieć różne formy. Do tej tworzenia możemy użyć stron internetowych, aplikacji bądź przedmiotów biurowych np. tablic bądź samoprzylepnych kartek.

Planuj czas wolny

W planowaniu tygodnia pracy bardzo ważne jest uwzględnienie czasu wolnego i wypoczynku. W przypadku pracy na etacie to bardzo łatwe, gdyż wiele naszych obowiązków kończy się wraz z wyjściem z firmy bądź wyłączeniem komputera. Niestety, freelancerzy oraz osoby pracujący na własny rachunek w ramach działalności gospodarczej mają bardzo duże problemy z jasnym odgrodzeniem sfery służbowej od prywatnej. Dlatego pracują w weekendy, odbierają telefony na wakacjach i tracą kontakt z rodziną oraz znajomymi. Planując pracę na cały tydzień musimy koniecznie wydzielić dni, w których po prostu wypoczniemy, damy zregenerować się organizmowi i pobędziemy z bliskimi. Pomóc w tym mogą aplikacje organizacyjne bądź organizery w formie papierowej. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup tablicy korkowej lub suchościeralnej, na której będziemy umieszczać najważniejsze informacje dotyczące całego tygodnia pracy.

Brak komentarzy