Sposoby na pozbycie się markerów permanentnych i niezmywalnych z różnych powierzchni

17 maja 2018

Markery permanentne są doskonałym narzędziem do sporządzania zapisków na różnego rodzaju nawierzchniach. Markery niezmywalne z kolei sprawdzą się w sytuacji, kiedy zależy nam na tym, by notatki były trwałe i wodoodporne. Niestety tego rodzaju produkty bardzo ciężko zmyć. Jest to szczególnie kłopotliwe jeśli w domu są dzieci, a te jak wiadomo lubią malować i to dosłownie gdzie tylko się da! Na szczęście nie ma rzeczy niemożliwych i można skutecznie pozbyć się markerów permanentnych i niezmywalnych z różnych powierzchni. Co więcej wbrew pozorom nie jest to wcale trudne!

Czym są markery permanentne i niezmywalne?

Markery permanentne takie jak BIC 2000 umożliwiają sporządzanie notatek na różnego rodzaju powierzchniach. Charakteryzują się długim czasem wysychania. Sprawia to, że są jednymi z najbardziej trwałych pisaków. Dzięki temu, że posiadają sztywną, a jednocześnie mocną końcówkę mają dużą przyczepność do powierzchni pisania.

Marker BIC 2000 zielony - pasaż biurowy

Marker BIC 2000 zielony

Markery niezmywalne takie jak Edding 140 S przeznaczone są z kolei do trwałego pisania np. na folii, szkle, plastiku oraz innych powierzchniach. Wyróżniają się wysoką odpornością na zmywanie. Są wodoodporne, dlatego bardzo ciężko się ich pozbyć.

Foliopis Edding czerwony - pasaż biurowy

Foliopis Edding czerwony

 

Jak pozbyć się śladów markerów permanentnych i niezmywalnych z drewnianych nawierzchni?

Najtrudniej usunąć zapiski wykonane markerem permanentnym lub niezmywalnym z powierzchni drewnianych. Można to jednak skutecznie zrobić wykorzystując zwykłe domowe ściereczki, takie jak Stella oraz alkohol izopropylowy. Ściereczkę należy delikatnie zwilżyć alkoholem, a następnie przetrzeć nią zabrudzone drewniane meble. Pozostałości po alkoholu wystarczy zmyć zwykłą czystą wodą i gotowe! Należy jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem zabiegu wykonać próbę w niewidocznym dla oka miejscu na meblach. To ważne, ponieważ nie każdy rodzaj drewna dobrze reaguje na alkohol izopropylowy. Może on bowiem pozostawić na meblu trwały nieestetyczny ślad.

Usuwanie markera permannentego szmatka i alkoholem - pasaż biurowy
Jeżeli chcemy, by po zabiegu zmywania śladów po markerze permanentnym lub niezmywalnym meble zyskały dodatkowego blasku oraz ochrony, przetrzyjmy je raz jeszcze ściereczką z wykorzystaniem delikatnego aerozolu do pielęgnacji mebli np. Nexxt. Preparat ten dzięki nowoczesnej technologii przywraca blask czyszczonej powierzchni oraz pozostawia przyjemny zapach.

Aerozol do mebli Nexxt - pasaż biurowy

Aerozol do mebli Nexxt

 

Sposoby na pozbycie się markerów permanentnych i niezmywalnych ze ścian

W przypadku porysowanej markerem ściany pomocna okaże się zwykła pasta do zębów. Wystarczy, że nałożymy odrobinę na ściereczkę i delikatnymi ruchami, nie przyciskając zbyt mocno wetrzemy ją w ubrudzone miejsce. Chwilę później miejsca, w których znajdowały się zapiski po markerze zostaną wybielone i to bez uszkodzenia koloru ściany. Ten sam zabieg można wykonać stosując lakier do włosów. Działa on w tym przypadku na podobnej zasadzie co pasta do zębów. Po spryskaniu nim zabrudzonych miejsc oraz delikatnym przetarciu ściereczką z mikrofibry plamy powinny zniknąć bez większych problemów.

Usuwanie markera permannentego szmatka i pastą do zębów- pasaż biurowy

Jak usunąć marker permanentny z dywanu?

Jeżeli macie małe dzieci przyda się Wam wiedza na temat usuwania plam z dywanu powstałych na wskutek użycia markera permanentnego. Dzieci mają przecież niesamowite pomysły np. na rysowanie właśnie po dywanie. Czemu nie? Przecież każdy prawdziwy artysta musiał od czegoś zacząć 😉 Jak jednak pozbyć się śladów po markerze z dywanu? To proste! Wystarczy użyć octu. Należy polać nim dywan w miejscu zabrudzonym. Następnie na chwilę przykryć to miejsce np. ręcznikiem. Po upływie paru minut powinniśmy przydusić ręczniki, aby te mogły wpić pozostałości po farbie z markera.

5 komentarzy

 • Lk 20 kwietnia 2019jako18:45

  Rozpuszczalniki, benzyna spirytus, mleko, ocet, spirytus, nie działa nic na plamę wylaną z mazaka na szafkę kuchenną

  • JO 5 września 2019jako13:15

   W przypadku mebli, proszę zastosować olej rzepakowy na gąbce, podpowiedź mojej żony, na moim biurku sprawdziło się.

  • Kajka 26 stycznia 2020jako23:39

   Na plamę z markera na tynku nie działa NIC.
   Jest nieusuwalna 🙁

 • Patryk 1 listopada 2019jako07:08

  A czym zmazać że ściany

 • PaciekM 22 stycznia 2020jako22:43

  Użylem pasty “aquafresh” i po szorowaniu bardzo dobry efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *