Kalki kreślarskie - przykłady użycia

Data: 2022-05-16 Komentarze: 0
Kalki kreślarskie - przykłady użycia

Kalki to bardzo przydatne narzędzia, służące do sporządzania rysunków i szkiców. Dzięki nim można tworzyć projekty i rysunki w wielu kopiach jednocześnie. Wykorzystywana jest przez wiele zawodów, od tatuażystów i architektów, po pracowników poczty. Jeśli w dobie cyfryzacji dziwi Cię jej popularność, koniecznie przeczytaj cały artykuł i dowiedz się więcej o jej potencjale!

Początki kalki

Historia kalki sięga XVIII wieku oraz momentu opracowania papieru węglowego jako głównego materiału wykorzystywanego w maszynach do pisania dla niewidomych. Pierwotnie kalka była arkuszem papieru nasączonym atramentem, przez co zostawiała odbitki na obu stronach. Z tego względu na początku swojego istnienia nie była zbyt chętnie używana i traktowana była jako piśmienniczy niewypał. Dopiero po ulepszeniu formuły atramentu naftą, która wiązała go z papierem bez brudzenia kalki powróciły w chwale. Od tego momentu rozpowszechniły się w wydawnictwach, drukarniach gazet oraz pracowniach kreślarskich.

Czym jest kalka dzisiaj?

Obecnie kalka to specyficzny rodzaj papieru o gramaturze od 40g/m2 do 200g/m2, który jest niemal przezroczysty. Ma gładką powierzchnię, jest odporna na wymazywanie oraz korekty, a w przypadku dobrej jakości produktów nie niszczy się nawet z upływem lat. Kalkę umieszcza się pomiędzy uniwersalną kartką a dolną kopią. Przy pisaniu bądź kreśleniu wytwarza się nacisk, dzięki któremu atrament zostaje trwale osadzony. Kalki mogą różnić się wielkością, kolorem, a także gramaturą, gdyż każda z nich ma swoje specyficzne zastosowanie.

Kalki – rodzaje

Wcześniej opisaliśmy schemat działania najpopularniejszego rodzaju kalki – ołówkowego/kreślarskiego, który opiera się o siłę nacisku. To on występuje najczęściej w pracowniach architektonicznych oraz kreślarskich. Na rynku dostępne są jednak inne rodzaje, uwzględniające potrzeby różnych zawodów. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • kalki techniczne – do rysunków tuszem bądź ołówkiem (bardzo odporne mechanicznie, jednak pochłaniają wodę z powietrza),
  • kalki maszynowe – wykorzystywane w maszynach do pisania,
  • kalki transferowe – używane przy wykonywaniu zmywalnych tatuaży,
  • kalki ceramiczne – stworzone z myślą o nanoszenie obrazów na ceramikę (np. płytki).

Gdzie korzysta się z kalek najczęściej?

Wszędzie tam, gdzie musimy przenieść odręczny wzór, pismo bądź konkretny projekt przydadzą się właśnie kalki. Z tego powodu cieszą się one taką popularnością w urzędach i na pocztach (kopiowanie wzorów, podpisów i stempli), studiach tatuażu (przenoszenie obrazów z rysunku na skórę), w pracowniach technicznych (powielanie lub poprawianie projektów), a także w szkołach (nauka kaligrafii i rysunku). Bardzo często do kalki dokupuje się specjalną podkładkę, która umożliwia komfortowe pisanie. Wysokiej jakości produkty można stosować zarówno w domowym zaciszu, jak i profesjonalnych studiach i biurach. Ważne jednak, aby przy wyborze kalki kierować się renomą poszczególnych dostawców. Najlepsi z nich dostępni są m.in. w sklepie Pasaż Biurowy.

Share This Post :

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.