Jak zabezpieczyć dokumenty? Laminowanie dokumentów

Data: 2022-08-29 Kategoria: Praca w biurze , Urządzenia biurowe Komentarze: 0
Jak zabezpieczyć dokumenty? Laminowanie dokumentów

Każdy z Nas posiada pewne dokumenty, których utrata mogłaby go przyprawić o spory ból głowy. Jak to często w życiu bywa, losowe sytuacje mogą wygenerować nam dodatkowe problemy. Rozlana poranna mała czarna na umowę sporządzoną ręcznie lub testament i świat może nam się zawalić w mgnieniu oka. Oczywiście warto digitalizować wszelkie istotne dokumenty, czy też ważne materiały edukacyjne, ale można je również bezpośrednio zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi za pomocą laminatora.

Co to jest laminator?

Laminatory to urządzenia służące do zabezpieczania różnego rodzaju dokumentów, poprzez nałożenie na kartkę papieru foli ochronnej z obu jej stron. Można powiedzieć, że jest to sposób na umieszczenie arkusza w foliowej koszulce na stałe. Dzięki takiej ochronie, dokument staje się niewrażliwy na wszelkiego rodzaju płyny, które mogłyby zostać na niego wylane, robi się również sztywny, dzięki czemu łatwiej go wykorzystać  jako materiał edukacyjny czy informacyjny przypięty np. do tablicy korkowej. W wielu biurach laminowanie uchodzi za standard, podnoszący rangę i atrakcyjność dokumentów w ten sposób zabezpieczanych. Również w szkołach wykorzystywany jest, jako świetne rozwiązanie, chroniące pomoce naukowe dla dzieci. Oczywiście w każdym domu laminator również może okazać się bezcenny, gdyż pomoże nam zabezpieczyć historyczne rodzinne dokumenty, czy też szczególnie ważne umowy lub inne pamiątki.

Rodzaje laminatorów

Laminowanie na gorąco

Laminatory wykorzystywane w codziennej pracy biurowej, zabezpieczają nasze dokumenty najczęściej metodą na gorąco. Oznacza to, że folia w formie kieszonek użyta do laminowania, jest od środka wysmarowana specjalnym klejem, który pod wpływem ciepła zaczyna przywierać do arkusza papieru. Przy laminowaniu dokumentów na gorąco warto pamiętać o tym, aby doprowadzić urządzenie do temperatury roboczej, zanim zaczniemy je użytkować. Folia użyta do zabezpieczania dokumentu powinna mieć kilkumilimetrowy margines (3-6 mm), a gdy już nasz dokument zostanie zalaminowany, należy odczekać około 2 minut do całkowitego ostygnięcia dokumentu.

Laminowanie na zimno

Laminator używający metody na zimno, działa w taki sposób, że folia zabezpieczająca dokument zostaje dociśnięta rolkami urządzenia i w ten sposób mocno przylega do arkuszu papieru. Jest to pewna zaleta w porównaniu do laminatorów chroniących dokumenty metodą na gorąco, gdyż możemy ich użyć właściwie zaraz po włączeniu, nie czekając na osiągnięcie temperatury roboczej. Nie jest także konieczne czekanie na ostygnięcie dokumentu po zakończeniu laminowania. Serwisy urządzeń do laminowania dokumentów potwierdzają również, że laminatory używające metody na zimno są mniej wadliwe.

Folie do laminowania dokumentów

Oprócz dość oczywistego podziału na folie służące do laminowania dokumentów na zimno lub gorąco, przy wyborze odpowiedniej powierzchni ochronnej warto również zastanowić się, do czego będzie wykorzystywany zabezpieczony arkusz papieru. Można użyć foli w typie matowym lub błyszczącym. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ gdy nasz zalaminowany dokument ma być np. przypięty na korytarzu w urzędzie, gdzie ciągle pada na niego światło słoneczne, to w przypadku zastosowania foli błyszczącej może on być kompletnie nieczytelny. W takim wypadku bardziej adekwatne będzie użycie foli matowej, chociaż w innych sytuacjach folia błyszcząca może się sprawdzić, np. dla dokumentów trzymanych w segregatorze w biurze.

Folia do laminowania, której użyjemy powinna być dostosowana zarówno do urządzenia, z którego korzystamy, jak i do dokumentu, który chcemy zabezpieczyć. W pierwszym przypadku grubość folii laminacyjnej podawana jest w mikronach (jedna tysięczna milimetra). Firmy produkujący laminatory najczęściej podają grubość przodu koszulki lub jej obu części (np. 100 mic). Oczywiście, aby użyć odpowiedniej foli do danego urządzenia, musimy zmieścić się w zakresie grubości określanych przez producenta. Folia również powinna być dopasowana do rodzaju dokumentu, jaki będzie podlegać procesowi laminacji. Ogólnie można przyjąć, że im grubszy dokument tym grubszą folię powinniśmy zastosować, aby go należycie zabezpieczyć. Użycie grubszej foli jest również zalecane w przypadku dokumentów podlegających częstemu użytkowaniu.

Ze względu na różnorakie zastosowanie dokumentów, np. jako wizytówki czy też pomoce naukowe, folie do laminowania papieru mają różne formaty wielkościowe. Występują powłoki zabezpieczające o wyjątkowo dużych gabarytach jak np. format A3 lub też całkiem małe jak 54x90 mm. Najpopularniejszymi materiałami służącymi do ochrony dokumentów, ze względu na najczęstsze zastosowanie w pracach biurowych i urzędach, są folie do laminowania A4.

Podsumowanie

Do zabezpieczenia dokumentów w pracy, czy też w domu najlepiej posłuży nam laminator, wykorzystujący metodę na zimno lub gorąco. Przewagą tej pierwszej formy jest mniejsza awaryjność urządzenia oraz, krótszy czas trwania procesu zabezpieczania arkusza papieru. Przy wyborze folii warto rozważyć, czy ma być błyszcząca czy matowa, sprawdzić parametry foli obsługiwanej przez laminator oraz ustalić czy dokument wymaga grubszej powłoki zabezpieczającej ze względu na to jak często jest używany.

Share This Post :

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.