Ergonomia pracy i jej wpływ na wydajność

Data: 2023-01-10 Kategoria: Ergonomia w biurze Komentarze: 0
Ergonomia pracy i jej wpływ na wydajność

Słowo ergonomia jest zlepkiem dwóch słów: ergo - praca, czyn  i nomos - wiedza, prawo. Można je zatem tłumaczyć jako wiedzę o pracy. Termin ten jest jednym z podstawowych pojęć jeśli chodzi o tematykę bezpieczeństwa i higieny pracy, a jego zastosowanie w praktyce doczekało się nawet zapisów w kodeksie pracy. 

Skutki długotrwałej pracy przy komputerze

Żyjemy w czasach, gdzie praca przy komputerze jest nieodzownym elementem większości zawodów. W dobie panującej pandemii na wydłużony czas spędzany przed monitorem skazana została większość społeczeństwa - w tym uczące się dzieci i młodzież. Mimo iż skomputeryzowanie stanowiska pracy sprawia, że możemy osiągać efekty, które bez komputera nie byłyby możliwe, to skutki zdrowotne wynikające z pracy siedzącej przed monitorem sięgają coraz większego odsetka ludzkości. 

Do najczęstszych dolegliwości związanych z długotrwałą pracą przy komputerze należą:

 • rozmazywanie się obrazu
 • zaczerwienienie spojówek
 • bóle kręgosłupa
 • nadwyrężenie mięśni karku i nadgarstków
 • uczucie pieczenia i kłucia w oczach
 • łzawienie

 

Powyższe objawy potęgują się dodatkowo jeśli stanowisko pracy nie jest odpowiednio dostosowane. Żeby zapobiec negatywnym skutkom pracy przy komputerze do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku dodano załącznik odnoszący się do wytycznych związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy stanowiska wyposażonego w monitory ekranowe. Załącznik określa m.in:

 • wymagania jakie powinien spełniać monitor ekranowy
 • wymagania odnośnie konstrukcji klawiatury komputerowej
 • wymagania odnośnie stołu/ biurka, na którym umiejscowiony jest monitor
 • wymagania odnośnie krzesła/ fotela 

Zagwarantowane prawnie wymogi przekładają się na zapewnienie  pracownikowi podstawowych warunków bezpiecznej pracy, co z kolei przekłada się na wydajność jego pracy.  

Wydajność pracownika, a ergonomiczne stanowisko pracy

Ankieta przeprowadzona przez ergotest.pl w 2016 roku wykazała, że aż 31% pracowników odczuwa dolegliwości związane z nieprawidłowo zaprojektowanym środowiskiem pracy.

Dolegliwości te obniżają efektywność pracownika, co wpływa bezpośrednio na wyniki wykonywanych przez niego obowiązków. 

Ergonomiczne zorganizowanie stanowiska pracy wpływa na stan zdrowia pod względem zarówno fizycznym jak i psychicznym. Okazuje się bowiem, że niedogodności zdrowotne związane z całodziennym siedzeniem na nie odpowiednio wyprofilowanym fotelu wpływają na równowagę psychiczną. “Obolały” pracownik wykazuje większy poziom frustracji, dekoncentracji i rozdrażnienia. Szybciej również dochodzi u niego do tzw. wypalenia zawodowego, czyli stanu, w którym obowiązki są wykonywane niechętnie, praca nie przynosi żadnej satysfakcji a stosunki ze współpracownikami ulegają pogorszeniu.

Zapewnienie pracownikowi odpowiednio przygotowanego miejsca zleconych zadań jest zatem obowiązkiem, który przekłada się korzystnie na wydajność zatrudnionego, poprawiając wyniki jego pracy, co z kolei jest  istotne dla pracodawcy. 

Ergonomiczne stanowisko pracy - co powinno zawierać

Do podstawowych elementów wyposażenia stanowiska biurowego zaopatrzonego w monitory ekranowe należą:

 • biurko/stół
 • fotel/krzesło
 • monitor
 • myszka
 • klawiatura

 

Każdy z powyższych atrybutów powinien spełniać wymogi BHP i wpisywać się w definicję słowa “ergonomiczny”. W załączniku do ustawy zapisane są konkretne wytyczne określające jakie warunki musi spełnić dany element wyposażenia, aby można go było uznać za zgodny z przepisami prawnymi. Fotele biurowe na przykład powinnym posiadać specjalne regulacje, umożliwiające takie dopasowanie sylwetki do mebla, by całkowicie zniwelować uczucie dyskomfortu podczas jego użytkowania. Dodatkowym elementem uzupełniającym siedzisko pracy powinny być podpórki pod plecy i podnóżki. W celu odpowiedniego dostosowania układu monitora względem przyjętej postawy warto skorzystać z ramion do monitorów, których regulacja pozwala na szeroką gamę mozliwości. Jako, że na duże obciążenie narażone są również nadgarstki, specjaliści zalecają korzystanie ze specjalnych podkładek, ułatwiających utrzymanie ich w odpowiedniej pozycji nawet przez cały dzień pracy przy komputerze. Zagrożeniem samym w sobie jest również emisja światła niebieskiego wydzielanego przez monitory komputerowe. Celem ochrony wzroku przed jego działaniem warto zastosować tzw. filtry prywatyzujące, które poza osłabieniem działania szkodliwego światła, zapewniają również prywatność - zawartość ekranu jest dostępna tylko dla osób siedzących bezpośrednio na wprost.

Produkty poprawiające jakość zajmowanego stanowiska pracy powinny posiadać specjalne atesty gwarantujące ich skuteczne działanie, a ich zakup stanowić powinien podstawę każdej firmy - jest to inwestycja w wydajność pracowników i tym samym w rozwój firmy. 

Share This Post :

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.