Barwy ciepłe i zimne

Data: 2021-03-15 Kategoria: Artykuły szkolne Komentarze: 0
Barwy ciepłe i zimne

Barwy mają ogromną moc sprawczą w naszym życiu. To od nich zależy, czy postrzegamy coś jako ładne lub brzydkie, ciepłe albo zimne, przyjemne bądź odpychające. Od sposobu ich mieszania oraz umiejscowienia zależy bardzo wiele, co najlepiej doświadczymy malując bądź rysując. Jednym z podstawowych podziałów barw jest ten określający je jako ciepłe oraz zimne. Uczymy się go już na wczesnych etapach nauki i wykorzystujemy w tworzeniu dzieł plastycznych.

Barwy ciepłe

Barwy kojarzące się z ogniem, słońcem i światłem nazywane są barwami ciepłymi. Działają motywująco, rozpalają zmysły, poprawiają nastrój, podnoszą samoocenę oraz stymulują nas do działania. Wśród nich znajdziemy wszelkie odcieni żółci, pomarańczu, czerwieni czy też brązu. W sztuce i plastyce spotkać możemy je na jesiennych pejzażach, pastelowych rysunkach kwiatów bądź w portretach skupionych na fakturze ludzkiej skóry. Barwy ciepłe uzyskamy mieszając czerwień z żółcienią, a następnie z kolorami ziemi. Nawet niektórym barwom zimnym można nadać blasku. Wystarczy, że w odpowiednich proporcjach je wymieszamy np. w celu ocieplenia fioletu musimy dodać do niego większą ilość karminu.

FARBY AKRYLOWE DERWENT ACADEMY 12ML 12SZT. 2302401

Barwy zimne

Barwy w tonacjach zimnych wyciszają, uspokajają, pomagają w zrelaksowaniu się, lecz również…ochładzają atmosferę. W przypadku plastyki i sztuki – będzie to dotyczyć tematyki dzieła oraz emocji, jakie ono wywoła. Podstawowym kolorem barw zimnych jest błękit oraz te kolory, które powstają na skutek zmieszania go z żółcią czy czerwienią, np. purpury i zielenie. O ile barwy ciepłe przykuwają uwagę, to barwy zimne harmonizują cały rysunek lub obraz. Dlatego stanowią one doskonałe tło, m.in. dla pejzaży. Barwy zimne nadają się doskonale do rysowania nieba oraz dalszych planów i perspektywy.

Jak uzyskać intensywne barwy ciepłe oraz zimne?

By uzyskać wyraźne i soczyste barwy zimne, jak i ciepłe, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób ich mieszania. Dotyczy to każdej techniki rysunku i malarstwa, jednak sam sposób łączenia i uzyskiwania kolorów różni się w zależności od tego, czy tworzymy pędzlem, kredką czy flamastrem. Najłatwiej łączy się farby, zwłaszcza akwarelowe. Wystarczy dodać do nich odrobinę wody i już możemy mieszać poszczególne barwy. Efekt może pozostawiać jednak wiele do życzenia, gdyż farby tego typu bardzo szybko blakną i poddają się działaniu czynników zewnętrznych. O wiele bardziej wytrzymałe są farby olejne, jednak te wymagają wprawy i doświadczenia. Niezależnie jednak od wybranej przez nas techniki czy rodzaju farby, powinniśmy stawiać na najlepsze produkty dostępne na rynku.

FARBY OLEJNE DERWENT ACADEMY 12ML 12SZT. 2302406

Jakie farby wybrać?

By odwzorować siłę barw ciepłych i harmonię barw zimnych, musimy postawić na sprawdzone produkty renomowanych marek biurowych oraz plastycznych. W przypadku farb przeznaczonych dla dzieci będą to firmy takie, jak np. Bambino czy Astra. Z kolei dla profesjonalistów doskonałą marką będzie Derwent. Produkty z asortymentu tych firm można znaleźć w ofercie sklepu Pasaż Biurowy. Ich wysoka jakość znajdzie swoje odzwierciedlenie na pracach malarskich dzieci oraz dorosłych, a poziom odwzorowania barw z pewnością zachwyci każdego odbiorcę dzieła.

FARBY PLAKATOWE ASTRA 12 KOLORÓW DUŻE

Share This Post :

Powiązane produkty

Komentarze

* Imię:
* E-mail:(nie publikujemy)
* Komentarz:
przepisz kod