4 akcesoria pomocne podczas bindowania dokumentów

18 listopada 2019

Bindowanie to obecnie jedna z najczęstszych czynności względem dokumentów w biurach oraz drukarniach. Polega ono na łączeniu ze sobą luźnych kartek wzdłuż jednego brzegu. Do tego celu wykorzystuje się zarówno grzbiety metalowe, jak i plastikowe. Aby móc bindować dokumenty oprócz bindownicy będziemy potrzebować szeregu urządzeń i sprzętów, które ułatwią nam to zadanie. Co przyda się podczas bindowania dokumentów?

1. Grzbiety do bindowania

Od materiału, z którego stworzono grzbiety do bindowania, zależy nie tylko estetyka dokumentów, jakie zbindujemy, lecz również wytrzymałość powstałego pliku. Powinniśmy zatem wybierać akcesoria o podniesionej wytrzymałości. Jeśli zależy nam na naprawdę wysokim bezpieczeństwie, możemy zainwestować w grzbiety metalowe. W przypadku standardowych i niskich wymagań zalecane są jednak tańsze – plastikowe. Ponadto, grzbiety  powinny posiadać odpowiednie wymiary, aby dokumenty nie były zbyt luźno lub zbyt mocno zbindowane. Warto również zastanowić się nad kolorystyką grzbietu. Dzięki niej ułatwimy sobie identyfikację dokumentów oraz sklasyfikujemy je jeszcze dokładniej. 

2. Okładki do bindowania

Grzbiet zbindowanych dokumentów to jedna bariera chroniąca dokumenty przed zniszczeniem bądź uszkodzeniem. Aby zadbać o ich jak najlepsze bezpieczeństwo, powinniśmy również pomyśleć o odpowiedniej okładce. Ochroni ona tył i front dokumentów oraz będzie je odpowiednio eksponować. Najlepsze w tym celu są okładki z folią laminacyjną, która doskonale zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi, kurzem, brudem oraz plamami. Ważne, by dobrać okładkę w taki sposób, żeby pasowała ona do formatu dokumentów. Warto również pomyśleć nad odpowiednim wariantem kolorystycznym, który nie zaburzy naszego dotychczasowego katalogu. 

3. Debinder

Może się czasem zdarzyć, iż będziemy zmuszeni otworzyć zbindowany dokument, czy to na własne życzenie, czy też klienta. Wówczas możemy użyć w tym celu debindera – przyrządu otwierającego w szybki i estetyczny sposób okładki. Przed zakupem musimy pamiętać, iż urządzenie to montowane jest bezpośrednio do bindownicy, którą posiadamy. Warto więc sprawdzić jej specyfikację, aby dobrać odpowiedni model debindera (np. Debinder  ImpressBind 140 współpracuje z bindownicą tego samego modelu). Ponadto, powinniśmy również sprawdzić do jakich nadaje się on okładek. Debinder to obecnie urządzenie niezbędne w drukarniach, wydawnictwach oraz punktach ksero. Zwłaszcza jeżeli naszą główną klientelą są studenci i osoby zamawiające oprawę ogromnej ilości dokumentów, np. prac dyplomowych.

4. Laminator

Laminator to sprzęt kapitalnie uzupełniający bindownicę. Dzięki połączonej pracy tych dwóch urządzeń jesteśmy w stanie nie tylko bindować dokumenty, lecz również oprawiać je za pomocą specjalnej folii. W ten sposób połączone pliki będziemy w stanie zabezpieczyć przed uszkodzeniem, żółknięciem, poplamieniem bądź zagnieceniem. Musimy jednak pamiętać, że urządzenie to wymaga folii laminacyjnej, którą trzeba co jakiś czas uzupełniać. Produkty tego typu można zakupić w sklepie internetowym PasażBiurowy.pl (np. Laminator GBC Fusin)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *