Jak zadbać o dobre samopoczucie pracowników?

24 stycznia 2020

Zadowolenie pracownika z pewnością przekłada się na bardziej efektywną pracę. Jest to nie tylko poparte badaniami naukowymi, ale przede wszystkim doświadczeniem każdego z nas. Warto więc podpowiedzieć, jak zadbać o dobre samopoczucie w pracy. Oto nasze sprawdzone sposoby.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Choć to porzekadło stare i wielokrotnie powtarzane, to jednak nie bez powodu. Karty sportowe pojawiły się w firmach stosunkowo niedawno, a szybko zyskały liczne grono zwolenników. Dziś nie brakuje ich w większości dobrze prosperujących firm. I wcale nas to nie dziwi. Możliwość zajęć sportowych po pracy z pewnością jest nie tylko wspaniałą rozrywką, ale przede wszystkim przynosi niebagatelne korzyści zdrowotne. Szczególnie u osób mających pracę siedzącą. Zajęcia typu zdrowy kręgosłup, pilates, pływanie czy joga pomogą zmniejszyć sztywność i napięcie mięśni oraz zapomnieć o stresie w pracy.

Integruj pracowników

Co jak co, ale okazji do integracji pracowników nie powinno zabraknąć nawet w najmniejszej firmie. Nawet, gdy siedzisz z kimś „biurko w biurko”, to najlepiej skumplujesz się podczas integracyjnej imprezy. Mogą to być pikniki na świeżym powietrzu, gry integracyjne, zabawy z animatorami, wspólne wyjścia do escape roomów, skoki na jump arenie czy weekendowe wyjazdy do SPA.

Zapewnij odpowiednie wyposażenie

Wielu osobom wydawać się może to oczywistością, ale niestety nie we wszystkim biurach jest to normą. Dobre wyposażenie biura zapewnia lepszą ergonomię pracy i korzystnie wpływa na samopoczucie pracowników. Zadbaj więc o dopasowane do ułożenia ciała krzesła, biurka, sprawny sprzęt komputerowy czy drukarki. Pamiętaj także o dobrym wyposażeniu – począwszy od kartek do drukowania, poprzez segregatory, spinacze czy kolorowe karteczki – tzw. przypominajki. Na nowy rok podaruj pracownikom kalendarze i organizery. Na pewno ucieszą się z upominku, dzięki którym nie zapomną o ważnych wydarzeniach w pracy i życiu prywatnym.

KALENDARZ BIURKOWY ZODIAK H6KALENDARZ KSIĄŻKOWY JOTAN KX-297 A5 SZARO-SREBRNY

Zadbaj o zdrowie pracowników

Pracownik czuje się pewniej, jeśli wie, że z jego zdrowiem jest wszystko w porządku, a w przypadku choroby nie będzie musiał sterczeć w długich kolejkach w oczekiwaniu na diagnozę. Wielu pracodawców, dbając o zdrowie pracowników, zapewnia specjalne pakiety medyczne. Dzięki nim pracownicy czują się bezpieczniej, bo wiedzą, że w razie problemów, szybciej dostaną się do odpowiedniego specjalisty. A na czym jak na czym, ale na zdrowiu nie warto oszczędzać.

Chwal za małe i duże osiągnięcia

Liczne badania dowodzą, że to nie pieniądze, nie benefity, ale właśnie słowne pochwały najbardziej motywują pracowników. Nie zapomnij więc o drobnych słownych gestach. Chwal nie tylko za duże osiągnięcia, ale również za drobne sprawy. Każdy lubi być doceniony i czuć, że jego praca przynosi sens. Gdy nie możesz zapewnić kilku podwyżek w ciągu roku zadbaj przynajmniej o pochwały.

Dbanie o dobre samopoczucie pracowników przynosi ogromne korzyści. Kompleksowo zmotywowani, wypoczęci i docenieni pracownicy odwdzięczą się firmie efektywną pracą, przynoszącą firmie zysk, a im samym – satysfakcję z osiągnięć.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *