Co należy zapewnić pracownikowi dla efektywnej pracy?

27 grudnia 2019

Zadowolony pracownik to podstawa sukcesu firmy, a jeśli dodatkowo jest efektywny, zapewnia jej sprawne funkcjonowanie i w pozytywny sposób oddziałuje na cały zespół. Najgorzej, gdy codzienne obowiązki wykonuje wolno i bez entuzjazmu, tracąc czas, za który pracodawca i tak musi wypłacić wynagrodzenie. Brak kilku drobiazgów potrafi uprzykrzyć życie i zniechęcić do podejmowania pracy. Jest kilka niezbędnych elementów, które pozwalają na podniesienie efektywności pracy.

Komfort stanowiska pracy

Krzesło, w którym pracownik spędza 6-8 godzin to podstawa właściwej pracy. Niewygodne, to nie tylko dyskomfort i złe samopoczucie, ale też trwałe problemy z kręgosłupem, prowadzące do długich zwolnień lekarskich. Sam fotel to zdecydowanie zbyt mało. Dla osób spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej istotne jest zniwelowanie napięcia mięśniowego pleców, zwłaszcza w dolnym odcinku.  Wszystkim pracownikom, którzy skarżą się na ból kręgosłupa, warto zakupić podpórki pod plecy. Dobrze jest wybrać takie, które posiadają certyfikat organizacji FIRA, potwierdzającej zgodność najwyższymi standardów w  meblarstwie, np. podporkę pod plecy marki FELLOWES.

Łatwy dostęp do niezbędnych urządzeń biurowych

Drukarka w sąsiednim pokoju? Zszywacz na biurku u koleżanki? Te drobne niedogodności, wypływające z nadmiaru pozornej oszczędności na błahych urządzeniach biurowych to wymierna strata finansowa. Spacer po zszywacz do sąsiedniego biurka to długotrwałe obniżenie koncentracji, która powinna być skupiona na wykonywanym zadaniu. Przejście do drukarki to pretekst do pogaduszek i dyskusji, niekoniecznie związanych z obowiązkami zawodowymi. Nawet najlepszego pracownika nietrudno sprowokować do długiej przerwy w pracy, jeśli to sam pracodawca stwarza sytuacje, w których małe braki potrafią uprzykrzyć życie. Prawidłowa organizacja stanowiska pracy, zapewnienie łatwego dostępu do koniecznych urządzeń to podstawa prawidłowo i na czas wykonanych obowiązków.

Kalendarze, notesy, harmonogramy

Właściwe wykorzystanie czasu pracy to podstawa. Utrzymanie porządku w kalendarzu, terminowe planowanie spotkań, tworzenie harmonogramu pracy to ułatwienia dla pracownika, pozwalające na określenie priorytetów i delegowanie zadań. Kalendarz, w który pracownik może stworzyć plan dnia, spisać go w punktach i uzupełnić o dane związane z realizacją to także znaczące ułatwienie dla pracodawcy, pozwalające na dokonanie oceny efektywności pracy. Trzeba pamiętać, że notesy i kalendarze warto uzupełnić o spersonalizowane logotypy firmy. Jest to wyjątkowo istotne, jeśli pracownicy mają codzienny kontakt z klientami. Pozwala na budowanie wizerunku firmy na zewnątrz, ale sprzyja też utożsamianiu się pracownika z pracodawcą.

Czas na przerwę

Przerwa w pracy jest potrzebna każdemu, szczególnie pracownikom kreatywnym, ale i tym którzy wykonują monotonne czynności. Pozwala na nabranie dystansu i zregenerowanie sił. Daje też czas na przemyślenie priorytetów, przeanalizowanie stanu zaawansowania pracy. Przede wszystkim jednak służy zadbaniu o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To czas na napicie się wody, zjedzenie posiłku, wyrównanie oddechu. Warto sprawić, aby pracownik zyskał szansę na przerwę w otoczeniu, które sprzyja wyciszeniu i nie dostarcza niepotrzebnych stresów. Dostęp do świeżo zaparzonej kawy, herbaty, kubeczków to niewielki koszt dla pracodawcy, a wymierny efekt motywacyjny dla pracownika.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *