7 rodzajów pojemników na dokumenty

7 lutego 2020

Im więcej dokumentów w domu czy w firmie, tym więcej różnych pomysłów na ich przechowywanie. Jak zatem segregować papiery, by te najważniejsze mieć pod ręką, a pozostałe archiwizować w bezpieczny sposób? Oto 7 rodzajów pojemników na dokumenty, które przydadzą się w Twojej pracy.

Pudła archiwizacyjne

Pudła archiwizacyjne to nie tylko materiały kojarzone z kryminalistycznych filmów, ale przydatne elementy w każdej firmie przechowującej dokumenty. Wykonane z wysokiej jakości materiałów pudełka skutecznie spełnią swoją funkcję przez wiele lat. Dzięki możliwości opisania z boku pudeł, uda Ci się zachować porządek w dokumentach i łatwo odnajdziesz je po czasie. Dzięki wielości kolorów pudeł, możesz posegregować je np. tematycznie czy według dat. Z kolei, jeśli potrzebujesz zamknąć kilka mniejszych pudełek w jednym, przydadzą Ci się archiwizacyjne pudła zbiorcze.

PUDŁO ARCHIWIZACYJNE R-KIVE BASIC FELLOWES ZDEJMOWANA KLAPA

Segregatory

Z segregatorami zaznajomieni jesteśmy od dziecka, jednak im jesteśmy starsi, tym bardziej doceniamy ich zastosowania. Segregatory – jak już sama nazwa wskazuje – służą do segregacji, dzielenia i porządkowania wszelkiego rodzaju papierów w domu lub w biurze. Dodatkowo – dla większego ładu, możesz włożyć do niego przekładki, dzielące dokumenty tematycznie, alfabetycznie czy chronologicznie. Na pewno odnalezienie właściwego segregatora, ułatwi Ci opisanie ich z boku.

SEGREGATOR BANKOWY ESSELTE A5/75 VIVIDA ZIELONY

Teczki i ofertówki

Teczki – czy te papierowe z gumką, czy wykonane z wytrzymałych materiałów – są jednym z najszybszych sposobów na schowanie dokumentów. Co więcej – można mieć je zawsze pod ręką. Podobnie jak ofertówki, które niejednokrotnie przezroczyste – pomogą zlokalizować zawartość dokumentów.

TECZKA BOX CARIBIC 341 RÓŻOWA

Kartoteki na teczki zawieszane

Innym rodzajem pojemników do przechowywania są kartoteki na teczki zawieszane. Służą do teczek zawieszanych i mogą pomieścić ich nawet 20 sztuk. Dzięki układaniu kartotek jedna na drugą, możesz zaoszczędzić miejsce na biurku. Zwykle obniżony przód pojemnika umożliwia odczytanie tytułów opisanych teczek i szybsze ich znalezienie. Co więcej – specjalne boczne uchwyty umożliwiają sprawne przenoszenie kartoteki w inne miejsce.

KARTOTEKA NA TECZKI ZAWIESZANE LEITZ PLUS CZERWONA 19930025

Albumy ofertowe

Albumy ofertowe przydadzą się nie tylko do chowania dokumentów, ale również (a może i przede wszystkim) do prezentowania i segregowania papierów. Dzięki etykiecie umieszczonej na grzbiecie, w czytelny sposób można opisać rodzaj dokumentu, by później łatwiej go zlokalizować.

ALBUM OFERTOWY VIVIDA 20 ZIELONY

Pojemniki z szufladami na dokumenty

Kolejnym przydatnym elementem wyposażenia są pojemniki z szufladami na dokumenty. Najlepiej sprawdzają się podczas codziennej pracy. Możesz układać na nich bieżące dokumenty, sprawy do załatwienia, czyste karki czy wizytówki. W zależności od swoich potrzeb, możesz dokładać do nich kolejne półki.

POJEMNIK LEITZ WOW DWUKOLOROWY Z 4 SZUFLADAMI RÓŻOWO-BIAŁY 52131023

Sorter biurkowy

Sorter biurkowy przyda się do codziennej pracy, np. do ułożenia karteczek, korespondencji, kopert, bieżących spraw itp. Będzie również przydatny do segregacji korespondencji i innych informacji dla pracowników firmy. Dodatkowo, będzie ozdobnym elementem wyposażenia wnętrza.

SORTER BIURKOWY BANKERS 08750EU

Różnego rodzaju pojemniki na dokumenty, wspomogą pracę w biurze i w domu, pomogą segregować dokumenty, a tym samym zachować porządek.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *