5 sposobów na przechowywanie dokumentów

22 stycznia 2020

Odpowiednie przechowywanie dokumentów to klucz do skutecznej pracy. Dzięki segregowaniu papierów, wkładaniu ich do odpowiednich przegródek i segregatorów, skutecznie usprawnisz swoją pracę, zaoszczędzisz czas i pozbędziesz się nerwów, spowodowanym ciągłym szukaniem. Oto 5 sposób na przechowywania dokumentów.

1. Pudełka archiwizacyjne

Nie tylko ten, kto pracuje w biurze wie, jak istotne z punktu widzenia prawa jest przechowywanie niektórych dokumentów. Do akt, do których będziesz zaglądać niezwykle rzadko, przydadzą się pudełka archiwizacyjne. Wybierz modele z możliwością opisania z boku, wykonane z wytrzymałych materiałów, które przez dobrych kilka lat będą nieodporne na kurz, światło czy uszkodzenia mechaniczne. Jeśli masz wiele rodzajów dokumentów, dobrym rozwiązaniem jest wybranie określonych kolorów do danych grup tematycznych lub wybranie archiwizacyjnych pudeł zbiorczych.

PUDEŁKO ARCHIWIZACYJNE 80MM ŻÓŁTE B+

2. Półki na biurko do przechowywania dokumentów

Jeśli potrzebujesz mieć pod ręką niezbędne dokumenty, etykiety, regulaminy itp., dobrym rozwiązaniem są półki na biurko do przechowywania dokumentów. Dzięki piętrowo umieszczonym małym plastikowym półeczkom, możesz zachować porządek w miejscu pracy, a przy okazji mieć wszystko pod ręką. Różne kolory urozmaicą wizerunek w miejscu pracy oraz pozwolą na skuteczniejszą segregację papierów.

PÓŁKA DONAU PRZEZROCZYSTA POMARAŃCZOWA

3. Segregatory

Segregatory to jeden z najpopularniejszych pomysłów na przechowywania dokumentów – nie tylko w biurach, ale i w domach. Dodatkowo za pomocą przegródek w środku, możesz skutecznie uszeregować papiery według alfabetu, dat czy innych istotnych dla Ciebie parametrów. Segregatory z pewnością dobierzesz do swoich potrzeb – ich różne kolory, wielkości i szerokości znajdą wiele zastosowań, o których z pewnością przekonałeś się już niejednokrotnie.

SEGREGATOR ESSELTE A4/50 POWER NO.1 FUKSJA

4. Skoroszyty

Skoroszyty to z kolei te elementy do przechowywania dokumentów, które najlepiej nadają się do schowania papierów należących do jednego rodzaju – instrukcji obsługi, teczek osobowych czy dotyczących danego roku lub produktu. Umożliwiają łatwy przegląd ich zawartości, a przy tym zajmują niewiele miejsca podczas przechowywania. Dzięki skoroszytom z przezroczystą okładką, łatwo zbadasz ich zawartość. Najpopularniejsze są skoroszyty z klipem, z tektury, zawieszane oraz PP i PCV.

SKOROSZYT PCV ZAWIESZKOWY BIURFOL CZARNY

5. Teczki

Teczki to jedne z najpopularniejszych artykułów do przechowywania dokumentów. Na pewno ochronią zamknięte w nich dane przed osobami postronnymi, a jednocześnie szybko i skutecznie zniwelują ryzyko zagięć kartek czy innych uszkodzeń mechanicznych. Dla lepszej segregacji, możesz dopasować kolory teczek do tematów dokumentów lub opisać je za pomocą etykiet. Teczki są również dobrym sposobem na promowanie firmy, np. poprzez naklejenie na nich logo firmy lub danych adresowych.

TECZKA PRESZPANOWA Z GUMKĄ DURABLE A4 1-200 KARTEK POMARAŃCZOWA 2400712

Sposobów na przechowywanie dokumentów jest wiele. Warto wybrać najlepszy dla potrzeb Twojej firmy lub domowego biura.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *