Notatnik-niezbędnik dla zorganizowanych

3 stycznia 2020

W erze elektroniki, smartfonów i tabletów notatnik może wydawać się zupełnie zbędny. Według niektórych za kilka lat dzieci będą w szkołach posługiwać się tabletami, zamiast zeszytów i długopisów, a do robienia drobnych notatek z wykładu, czy choćby zrobienia listy zakupów służyć będzie smartfon. Nie da się ukryć, że nasze urządzenia są coraz lepsze i mają coraz większe możliwości. Nie da się też ukryć, że nadal większość z nas nie wyobraża sobie życia bez papieru, a codziennego funkcjonowania bez notatnika. Dlaczego jest nam potrzebny?

Szybkość i prostota

W ramach systemu edukacji, stosunkowo wcześnie uczymy się pisania odręcznego, a to sprawia, że z czasem wyrabiamy sobie odruch. Piszemy więc intuicyjnie i nie sprawia nam to żadnego wysiłku. Nawykowo, chcąc szybko zarejestrować informację, spisujemy ją w notatniku czy na kartce. Luźne kartki łatwo zgubić, stąd spięcie ich we wspólną okładkę, choćby najprostszą to spore ułatwienie.

Lepsze zapamiętywanie

Wielu z nas ma pamięć wzrokową i zdecydowanie lepiej zapamiętuje treści, które przeczyta, niż usłyszy. Dodatkowo, nawet skrótowe notatki pozwalają nam na odświeżenie pamięci. Odczytanie ich wywołuje ciąg skojarzeń, pozwalający nam na odtworzenie sytuacji, okoliczności, w jakich sporządzaliśmy notatkę, a to wszystko sprzyja łatwemu kojarzeniu. Zapisywanie nas uspokaja, ponieważ odciąża pamięć operacyjną, dzięki czemu nie angażujemy jej energii do utrzymania informacji.

Niezawodność

Kolejny atut notatnika to bezdyskusyjna niezawodność. Nie potrzebuje dodatkowego zasilania energią, nie ma więc obaw, że rozładuje się jak tablet. Nie ma potrzeby pobierania aktualizacji, ani uczenia się obsługi. Błędy początkującego, który dopiero oswaja się z narzędziem nie będą dla nas bolesne.

Dyskrecja i elegancja

Nie da się ukryć, że notowanie na smartfonie w trakcie oficjalnego spotkania wygląda lekceważąco. Klasyczna notatka, sporządzana piórem, najlepiej w notesie z logotypem firmy sprzyja budowaniu profesjonalnego wizerunku. Dzięki odruchowemu pisaniu pozwala to na utrzymanie kontaktu wzrokowego w trakcie rozmowy. Uciekanie spojrzeniem w ekran tabletu zawsze obniża wiarygodność.

Trwałość

Tylko notatkom, sporządzanym odręcznie na papierze, zawdzięczamy funkcjonowanie w naszej kulturze wielu myśli, powiedzeń i cytatów. Gdyby nie notesy, nie dotrwałyby dzienniki czy refleksje dnia codziennego spisywane przez poetów, pisarzy czy myślicieli. Owszem, notatka w aplikacji pozwoli nam na zapamiętanie terminu spotkania, ale co z klimatem, który mu towarzyszył. To w notesie zapiszemy te dwa, trzy zdania, które potem stają się kroniką naszej rzeczywistości. Kolejne terminy spotkań możemy również zanotować w klasycznym kalendarzu. Między jego kartki możemy wcisnąć papierową wizytówkę, czy ważny dokument, który powinien towarzyszyć nam danego dnia.

Kreatywność

Każdy z nas nieco inaczej organizuje swoje notatki. Niektórzy potrzebują szablonu, inni miejsca na kreatywność. Wiele osób lubi samodzielne tworzenie struktury treści, stosując tylko sobie znane kodowanie informacji. Zwykłe zakreślenie numeru telefonu czy obrysowanie go dodatkowym podkreśleniem może być nadaniem wysokiej hierarchii odbytej rozmowie. Są osoby, którym tworzenie drobnych rysunków czy szkiców ułatwia utrzymanie skupienia w trakcie długiej narady. Potrzebujemy przestrzeni do własnej kreatywności, którą daje notatnik.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *